Jalgratturite välimääraja

Soojad ilmad on käes ning seetõttu on pinnale ujunud ka jalgratturid, kes näljaste rohutirtsu-hordidena ringi pedaalivad ning uskumatu järjekindlusega tänavaid ja parke ummistavad.

Eelmisel nädalavahetusel veetis Vello üle seitsme aasta mõned tunnid rattasadulas ning hiljem ka mõned tunnid traumapunktis, kuna rattasadula vedru soovis aega veeta Vellos, ning selle eemaldamine võttis aega. Ühesõnaga, võib öelda, et Vello ratta-alane kompetents on täiesti taastunud ning siinkohas ongi sobilik teha tava-inimestele lühike ülevaade jalgratturitest, nende kommetest ning taustast, sotsiaalselt kuuluvusest rääkimata.

Rulluiskur
Kõige madalamasse kasti kuuluv jalgrattur, kes millegipärast siiski uhkelt oma veerev-võimalusega kolesaapaid presenteerivad ning liibuvasse kostüümi paigutatuna rattateedel ringi huiavad. Nagu paljude jalgade olemasolu ei tee sitasitikast imetajat, et tee ka paljude pisikeste rataste jala külge kinnitamine kodanikust veel täisväärtuslikku jalgratturit. Pigem on tegemist psühhiaatrilist tähelepanu pälviva juhtumiga. Juhtudes kokku mainitud isendiga tasub olla ettevaatlik ning mõistev.

Jala külge panen ratta, nüüd ma olen täitsa jobu

BMX ja muud lasterattad
Kindlasti olete tähele pannud, et vaevalt saab Maximast ostetud õlu-tootega kuskile pargipingile külili keerata, kui koheselt teleporteeruvad kohale mingid  räuskavad katkiste toru-teksastega tatikad, kes hoogsalt ratastega ringi-nusserdama asuvad ning siis sulle hüppe pealt lenkstangiga munadesse üritavad äsada. Kui need negatiivsed nüansid kõrvale jätta, siis on nad suht meelelahutuslikud, sest tavaliselt kukuvad nad omal lõualuud pilbasteks ning jooksevad kiirabi saabumiseni imelikke pudikeelseid karjatusi pildudes ringi.

Lendan siva poest läbi, võtan 2 limonaadi ja popcorni

Kulturnikud ja muud hipid
Siia alajaotusesse kuuluvad igasuguste retro-käuladega liiklejad. Tavaliselt on tegemist intelligentidest õrnhingedega, kellele on jätnud kustumatu mälestuse 7nda klassi ekskursioon Amsterdami või Kopenhaagenisse ning kes nüüd üritavad olukorda taasluua.
Klotsi nagu neil oleks (tavaliselt on nad kesktaseme spetsialistid), kuid selle asemel, et muretseda omale normaalne 18 käiguline ja amordiga sõiduriist, ostavad nood sama raha eest mingi kahtlase roosteteva känkra, millega nad siis üritavad stiilselt mööda linna ringi kruiisida. Rattale on kindlasti külge monteeritud korv, kus loominguliselt turritavad välja pikk sai, veinipudel, petersell ning piknikulina. Ka rattur on stiilse lohakuse musternaide: sall, soni või kootud müts, lohvakad ruudulised püksid ning päikeseprillid, vesti -või kuurevääri kaunistavad haaknõel-märgid, üle õla vedeleb ökoloogiline presentkott.
Sumedatel õhtutel kohtuvad nad tavaliselt Kalamaja ja Uue Maailma hipilinnakutes või Tartus, kus nad siis seltsimaja hoovis tundide kaupa oma ratta roostetus-protsenti võrdlevad, keti-kriuksutamise võistlusi korraldavad ning koduküpsetatud rabarbarikooki maitsevad.

Pisdets, kuhu pedaali-kriuks kadus?

Kiirelt Humanasse, uued retrolipsud saabusid!

Hardcore rattavana
Teda ei koti ei ilm, riided, ratta tüüp ega ka tehnilised tüsistused nagu esiratta, väntade ning sadula puudumine.

Alternatiivkütusena on kasutusel kohalik maasikasiider

Fixied
Sureva alternatiivkultuuri austajad. Miks sureva küsite? Seepärast, et suurem osa neid piduriteta kitseomanikke panevad kiirelt unnarisse. Mõned surevad kohe ära, mõned jäävad ellu, kuid kes neid vegetatiivseid kapsaid ikka tahab.
Maailmas on täpselt 1 normaalne fixitaja, kuid kahjuks ei ela ta Eestis.

Chris Akrigg THE MAURICE.0 from chris akrigg on Vimeo.

Kosmosetehnoloogid
Teflon, super, titaan, ultra, mega, fiiberkiud, laserlõigutud, vetthülgav, higineelav, sitast-energiabatoonikesi-sünteesiv jne. – need on kosmosetehnoloogilise ratturi igapäevaterminid. Raha pole neile oluline, neile sobib vaid parimatest parim. Kui parimat kohapeal võtta pole, siis tellitakse. Kuna aga ratta maksumus ületab juba 524x muu vallasvara väärtuse, siis turvalisuse huvides hoitakse ratast keldris asuvas hermeetilises ning absoluutselt tolmuvabas šeifis. See võetakse välja ainult siis, kui mõne uue tehnoloogia tuleku tõttu tuleb mõni vana jupp parema vastu ümber vahetada või rattafoorumi jaoks uus pilt teha.

Foorum-ratturid
Ülierudeeritud profiratturid, kellele tavaline rattasõit enam huvi ei paku. Selle asemel on nad ehitanud omale ratta-foorumi, kus nad huvilistele briljantset nõu jagavad ning mahedate manitsussõnade saatel teemasid sulgevad.

Suurte amortidega mehed
Tegemist on kodanikega, kelle on keskmisest palju suuremad munad. Et munadele põrutamine väga ei meeldi, siis konaruste tasandamiseks kasutavad nad pirakaid pooltühje kumme ja suuri amorte. Kuna munade rippliikumine on ennustamatu, siis iga manööver võib kaasa tuua kukkumise. Seepärast kannavadki ratturid Power Rangerite ning Robocopi  poolt väljatöötatud kiivreid ning kaitseülikondi.

Wohooooo, kohe saan sadulaga munanni!

Next-level rattur
Iga vähegi mõistusliku jalgratturi (v.a fixika) elus saabub moment, kus eesnäärme või tussuääre vastu-sadulat-nühkimisest villand saab ning tekib mõistmine, et rahulduse saamiseks on teisi, märksa meeldivamaid võimalusi. Tavaliselt ostab rattur siis omale auto (kui raha pole, siis mootorratta) ning naudib kõike selle ülimusliku ratas-süsteemi pakutavaid võlusid

Soovime kõigile jalgratturitele

Pakiraam silma ja vänt kurku!

6 thoughts on “Jalgratturite välimääraja

  1. Pingback: digg.ee
  2. Puudu on üks ja kõige suurem hulk ratturite tüüp. Jäägu see sulle omale mõistatada milline…

  3. Ratturite enamik ei unista ega soovi autole üle minna, sest auto pole ratsionaalne. Fiksid vist lähevad,

  4. Meelevaldselt võib lisada siia veel ühe klassi – hõõrutajate sugukonda kuuluvad tõukurid ehk tõukerataste ehk tõukekate omanikud. Talvisel ajal vahetavad nad rattad kelgu vastu, aga terve suve udjavad nad oma hõõrdeteguril baseeruvate blaseerunud lükatite abil ringi. Voodis pole neist suuremat asja, kuna ka kõige kangemad naisõiguslased hüppavad peale seitsmendat tundi kestvat aktiivset nühkimist alt ära. Käia nad ei armasta, tõukejalg on nimelt poole pikem ja jämedam ning käies vänderdavad nad vahvalt küljelt küljele, mis tekitab neis ebamugavustunnet. Autoga sõites on nad parema meelega kaasreisijad kui juhid, kuna aku tühjenemisel loodavad nad autot käte ja jalgade jõul mööda tänavat edasi lükata. Jne jne.

  5. aind nümfomaanidest ratturid ei ligu sellele viimasele ehk auto levelile.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *