Kuidas käituda turismireisil?

Välisriikide lipud. Pilt. twitteros.ning.com
Välisriikide lipud. Pilt. twitteros.ning.com

Järgnevalt mõningad unustatud põhitõed, mida kõik inimesed peaksid jälgima, kel avaneb võimalus külastada välisriike.

Välismaal viibides tutvume sageli mitmesuguste vaatamisväärsuste ja kultuuripaikadega. Ebaviisakas on kultuuriliste ja ajalooliste mälestusmärkide vaatamisel ning linnaga tutvumisel giidi juttu mitte kuulata. Kui näidatavad objektid meid ei huvita, siis pigem jäägem nendega tutvumisest kõrvale, kui et oma huvipuudust üles näitame hääleka jutuga hoopis millestki muust. Kultuurne inimene ei käitu kunagi üleolevalt, kui talle pakutakse  teavet maast, kuhu ta on külla sõitnud. Nii oskame rohkem hinnata ka koduseid väärtusi – loomulikult mitte võõra maa väärtusi halvustades.

Kui viibime välismaal plaažil, pargis, puhkealadel, lokaalides, ei tohi me olla liiga silmatorkavad, lärmakad, ekstsentrilised. See ei tähenda aga, et me peaksime kogu aeg surmtõsiselt ringi liikuma. Olgem lõbusad, käitugem loomulikult – puhkusel oleme ju nimelt selleks, et mõneks ajaks kõrvale jätta igapäevased mured.

Välismaal esineme patriootidena. Pole aga taktitundeline ega mõistlik kiita ainult meie koduseid olusid ja halvustada võõrustajate elamistingimusi. Teiselt poolt on aga inetu kiruda kõike seda, mis meil kodus toimub.  Ehkki me mõnele asjale vaatame kriitiliselt ning tahame, et kõik oleks ilusam ja täiuslikum, pole ometi põhjust sellest välismaal laialt kuulutada.

Veel ühest halvast harjumusest tuleb rääkida. Kultuursed inimesed sõidavad välismaale tutvuma looduse ilu, inimeste ja sealsete tavadega, vastava riigi ajaloo- ja kunstiväärtustega. On aga selliseid turiste, kes tahavad ainult odavat ja meil defitsiitset kaupa osta, et seda siis kodus maha ärida. Sageli võib niisuguse “turismireisi” tipphetkeks kujuneda summade kokkulöömine (palju selline sõit sisse tõi) või hoopis häbistav aruandlus tolliorganite ees.

Seega tuleb hästi läbi mõelda, miks tahame välismaale sõita, ja hästi reisiks ette valmistuda. Olgu meiega isiklik ja rahvuslik uhkus, kultuursus, viisakus ja taktitunne.

Lugejat harisid…

František Chorvat ja Juraj Orlik oma raamatuga “Meie igapäevane viisakus”, Bratsilava 1977.

4 thoughts on “Kuidas käituda turismireisil?

  1. Kallis Taskumammut, palun too meile välismaalt iPhone ja kommi. Onju?

  2. Kõigepealt pikk artikkel teemal, et pole vaja ahneks minna ja väljamaalt odavat kaupa kokku ahnitseda ja kõige lõpuks küsitakse kommi :D
    Kas siin vähe kommi on või :P

  3. ma t6in v2lismaale kommi. ja suistuliha ja tatart t6in ka, aga need konfiskeeriti mult tollis.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *